JAK ZAZIMOVAT ROSTLINY

JAK ZAZIMOVAT ROSTLINY

Letošní podzim ne a ne přejít do zimy. Proto máme ještě šanci připravit se na příchod skutečné zimy se sněhem a tuhými mrazy. A připravit na tuto zimu také naši zahradu. Přesněji řečeno naše rostliny.


JAK PŘIPRAVIT JABLEČNÝ CIDER + RECEPT

JAK PŘIPRAVIT JABLEČNÝ CIDER + RECEPT

Pivo nebo víno? Ani jedno. V něčem se podobá vínu, v něčem pivu, ale jablečný cider je zvláštní kategorie. A připravit si jej můžete i sami doma. Vyzkoušejte našeho průvodce jak si vyrobit cider, se kterým vám jeho příprava pojede levou zadní.


JAK BRUSIT SEKERU

JAK BRUSIT SEKERU

Při práci s jakýmkoli nástrojem, jehož součástí je ostří, platí stará zásada: s tupým nářadím si můžete ublížit víc, než s ostrým. Proč tomu tak je? Tupý nástroj vyžaduje k provedení stejné práce více síly. Proto lidé tlačí na pilu, tlačí na nůž a buší sekerou do dřeva jako sám Jánošík. A je samozřejmé, že při použití brutální síly jde jemné ovládání nástroje stranou a dochází k úrazům.


NOVINKY V OVOCNÝCH ZAHRADÁCH

NOVINKY V OVOCNÝCH ZAHRADÁCH

Přestože ovocnářství je v Česku snad ještě tradičnější než ovčáctví, i ono zažívá změny a přizpůsobuje se. Každoročně přicházejí nové způsoby pěstování, nové podnože a nástroje usnadňující práci. Ale také nové druhy ovocných stromů a keřů as každým množství odrůd a kultivarů. Uvažujete-li o změně ve své ovocné zahradě, možná vás inspiruje i tento text, ve kterém se společně podíváme na některé nové zajímavé druhy ovoce a odrůdy těch tradičních.


JAK PROŘEZÁVAT JABLONĚ

JAK PROŘEZÁVAT JABLONĚ

V předjarních měsících provádějí zahradníci a ovocnáři tzv. zimní řez jabloní. Zároveň je to nejvhodnější období pro prořez stromů, pokud je třeba je zcela odstranit. Veškeré potřebné informace o tomto prořezávání naleznete v následujícím textu.


JAK CHRÁNIT PLODINY PŘED JARNÍMI MRAZY?

JAK CHRÁNIT PLODINY PŘED JARNÍMI MRAZY?

Jarní mrazy představují pro ovocné sady a vinice hrozbu, která může zničit úrodu a způsobit pěstitelům značné škody. Teploty pod bodem mrazu, které se vyskytují v jarních měsících, mohou poškodit květní pupeny a mladé plody a zabránit jejich růstu a vývoji. Ztráta osmdesáti procent očekávané úrody může být v takovém případě smutnou realitou.